Podstrona: 14 mln zł na prace badawcze podkarpackich uczelni w ramach programu grantowego PCI / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2021-06-25 , red.  Anna Worosz
kategoria: Nauka

Ruszył kolejny nabór wniosków do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji na prace B+R jednostek naukowych. Łączna pula środków do rozdysponowania wynosi 14 mln zł. Wnioski można składać do 11 sierpnia br.

Cel programu

Jest to trzecia edycja programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Do tej pory dofinansowanie otrzymało 88 projektów na łączną kwotę 13,99 mln zł. Dyrektor ds. Rozwoju Technologii w PCI Krzysztof Borowicz podkreślił, że efekty poprzednich naborów skłoniły PCI do kilku istotnych nowości. „Dodaliśmy kryteria premiujące projekty kierunkowe wpisujące się w światowe trendy, a zarazem kierunki technologiczne najistotniejsze dla rozwoju Podkarpacia, projekty multidyscyplinarne łączące badania z różnych dziedzin i dyscyplin naukowych oraz projekty międzyuczelniane angażujące naukowców z różnych uczelni” – wyjaśnił. Wpływ na to miały również wyniki badania ankietowego pt. „Innowacyjne Podkarpacie 2030. Kierunki rozwoju dla nauki i gospodarki”, w którym wzięło udział 177 naukowców z 9 podkarpackich uczelni. Zebrane w ten sposób opinie przyczyniły się do ustalenia kierunków premiowanych.

Celem programu grantowego jest wsparcie jednostek naukowych w realizacji prac badawczo-rozwojowych zmierzających do tworzenia prototypów oraz innowacyjnych technologii, inicjowanych na uczelniach i realizowanych przez zespoły naukowe. Przedmiotem wsparcia będą prace badawcze o wysokim potencjale do komercjalizacji. Poza finansowaniem kosztów realizacji prac badawczo-rozwojowych Podkarpackie Centrum Innowacji wspiera także proces komercjalizacji stworzonych rozwiązań technologicznych, prowadzi również działania doradcze i szkoleniowe.

Szczegóły naboru

Pula środków w trzecim naborze wynosi 14 mln zł, a wartość pojedynczego grantu mieści się w przedziale od 50 tys. zł do 500 tys. zł. O dofinansowanie mogą wnioskować zespoły naukowe, których liderzy są zatrudnieni na umowę o pracę na: Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytecie Rzeszowskim, Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz na pozostałych podkarpackich uczelniach.

Informacje na temat trzeciego naboru, regulamin i dostęp do systemu on-line służącego do składania wniosków można znaleźć na stronie: https://projekty.pcinn.org/konkurs-br-n3.