Podstrona: Dni Otwarte Wydziału Zarządzania / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Dni Otwarte Wydziału Zarządzania

2022-04-07 , red.  Iwona Oleniuch
Od prawej: dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, Łukasz Miękisz, Lidia Śmigiel i dr Agata Gierczak, fot. A. Surowiec

Podczas Dni Otwartych budynek „S” Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej wypełnił się gwarem, śmiechem tegorocznych maturzystów, a przede wszystkim licznymi pytaniami dotyczących kierunków studiów prowadzonych na tym wydziale, programów studiów, ogólnych warunków studiowania, stypendiów, możliwości uczestnictwa w programie Erasmus+ oraz tego „co można robić na studiach oprócz studiowania” i „czy na kierunku X jest bardzo ciężko”.

Przebieg wydarzenia

W Dniach Otwartych Wydziału Zarządzania udział wzięli uczniowie szkół średnich głównie z województwa podkarpackiego. Dwa dni obfitowały w wykłady, warsztaty, prezentacje i doświadczenia, a także spacery z przewodnikiem po campusie uczelni, których celem było zaprezentowanie maturzystom warunków studiowania i możliwości spędzania czasu wolnego na terenie miasteczka Politechniki Rzeszowskiej. Na stanowisku rekrutacyjnym uczniowie uzyskali odpowiedzi na konkretne pytania związane z warunkami naboru na poszczególne kierunki studiów.

Zorganizowano również prezentacje kierunków: zarządzanie, logistyka, finanse i rachunkowość oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Uczniom zaoferowano wykłady w formie prezentacji multimedialnych  i warsztaty praktyczne z następującej tematyki:

• Jak rozwinąć biznes w trakcie studiów? Gotowe pomysły i schematy pozyskiwania informacji – dr Maciej Chrzanowski,
  • Ponieważ jesteś tego warta! Czy emocjonalne myślenie wygrywa z racjonalnym? – dr Agata Gierczak,
  • Od obyczaju do mody – przemiany życia codziennego – dr Hanna Sommer,
  • Zastosowanie eyetrackingu w badaniach reakcji psychofizjologicznych konsumentów – dr Hanna Hall i dr hab. Lucyna Witek, prof. PRz,
  • Railways in the 21st century – Aleksandra Pacana,
  • Logistyka w porcie lotniczym – dr inż. Marek Magniszewski,
  • Logistyka 4.0 – ewolucja czy rewolucja w magazynie? – dr Zdzisław Jedynak,
  • Księgowy, to brzmi dumnie – dr Alfred Szydełko,
  • Inwestycje na giełdzie – metody podejmowania decyzji przez znanych i skutecznych inwestorów – dr Paweł Perz,
  • MS Excel w praktyce. Symulacja spłaty kredytu, kontrola stanów magazynowych i symulacja przychodów – mgr Maciej Hadław,
  • Nie samą wojną żołnierz żyje, czyli operacje pokojowe – płk dr inż. Wiesław Lewicki,
  • Czynności w toku śledztwa – oględziny miejsca zdarzenia i ekspertyzy kryminalistyczne – mgr Bogusław Olewiński,
  • Cyberzagrożenia, cyberprzestępczość i ochrona przed cyberzagrożeniami – mgr Ewa Pondel.

Uczniowie mieli również okazję zwiedzić: Laboratorium Nowoczesnych Technologii w Logistyce, Laboratorium Towaroznawstwa, Laboratorium Instrumentalnej Analizy Jakości Żywności oraz poznać możliwości wykorzystania okularów do wirtualnej rzeczywistości Oculus Quest 2 w edukacji i nauce, z użyciem różnego rodzaju aplikacji, w tym np. do nauki anatomii, funkcjonalność oprogramowania do rozpoznawania dźwięków i edycji głosu, działanie systemu monitoringu pojazdów.

Relacja filmowa z wydarzenia

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego, który prezentuje Dni Otwarte WZ "w pigułce".

Duże zainteresowanie budziły warsztaty i stanowiska praktyków:

• Sił Zbrojnych, na którym uczniowie zapoznali się ze sprzętem do wspinaczki wysokogórskiej oraz bronią żołnierzy, w tym z: 7,62 mm karabinem SAKO, 7,62 mm karabinem maszynowym UKM 2000P oraz 5,56 mm KBK Grot, a także z ręcznym granatnikiem przeciwpancernym rpg-7,
  • Policji, na którym prowadzący omówili techniki daktyloskopii, zapisów audiowizualnych, rekonstrukcji wypadków drogowych, osmologii i zabezpieczania dokumentów, a uczniowie wzięli udział w pokazach technik kryminalistycznych w zakresie zabezpieczania, ujawniania i dokumentowania śladów kryminalistycznych,
  • Służby Więziennej, na którym zostali zaznajomieni z misją i celami Służby Więziennej, pozytywnymi aspektami tej służby, a także procesem rekrutacji i specyfiką pracy kobiet w Służbie Więziennej,
  • Straży Pożarnej, na którym prowadzący przybliżył im sposób funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz zadania Państwowej Służby Pożarnej w ramach KSR-G, wskazując również kompetencje dwóch grup specjalistycznych funkcjonujących w ramach jednostki w Rzeszowie,
  • Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rzeszowie, na którym uzyskali informacje na temat oddziałów Terytorialnej Służby Wojskowej i oddziałów Służby Przygotowawczej, a także szkolenia wojskowego i rekrutacji do służby,
  • Legii Akademickiej, na którym zapoznali się z programem Legii Akademickiej, w tym częścią teoretyczną i praktyczną oraz warunkami naboru.

Kolaż kół naukowych

Podczas wydarzenia przyszli studenci Wydziału Zarządzania mogli zapytać starszych kolegów o to, jak spędzić czas poza zajęciami, czyli co interesującego, a często nawet pasjonującego oferują swoim członkom koła naukowe i organizacje studenckie działające na uczelni, a w szczególności na Wydziale Zarządzania. W ramach Dni Otwartych miały swoje prezentacje: Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Marketingowej „Brief”, Studenckie Koło Naukowe Logistyków „LogON”, Studenckie Koło Naukowe Zarządzania Projektami „Project 5”, Studenckie Koło Naukowo-Badawcze Turystyki „Tuptuś”, Koło Naukowe Ubezpieczeń Politechniki Rzeszowskiej, Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej, Koło Strzeleckie Politechniki Rzeszowskiej „Kaliber”, IAESTE Rzeszów, Program PROJEKTOR.