Erasmus Garden
Kampus Politechniki jest bardzo dobrze oceniany przez przyjeżdżających studentów i pracowników z uczelni partnerskich. Zachwyca uporządkowana przestrzeń, czystość, strefa do aktywności fizycznej, punkty gastronomiczne, strefa kultury studenckiej czy dostępność miejsc w akademikach. W związku z obchodami jubileuszu 25-lecia programu Erasmus na naszej uczelni powstała idea zaaranżowania Erasmus Garden, przestrzeni na terenie kampusu, która będzie miejscem relaksu.
Początkowo pomysł opierał się na posadzeniu tylko kilku drzew, jednak koncepcja ta rozwinęła się i powstał ogród, który wpisuje się w hasło ‘Erasmus goes green’. Posadzono łącznie ponad 250 roślin. Ceremonia otwarcia odbyła się w obecności władz uczelni. Swoją rekomendację dla projektu ogrodu przedstawili prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp i prof. dr hab. Grzegorz Ostasz.
Zielona przestrzeń na kampusie
Mgr Monika Stanisz, autorka projektu zaprosiła na wydarzenie studentów z zagranicy studiujących na Politechnice Rzeszowskiej. Nazwa ogrodu ‘Erasmus Garden’ nie sugeruje, że jest to miejsce przeznaczone wyłącznie do użytku beneficjentów programu czy też organizowania wydarzeń przez Dział Współpracy Międzynarodowej. Nowa zielona przestrzeń na kampusie jest przeznaczona dla całej społeczności akademickiej, dlatego też gorąco zachęcamy zarówno studentów, jak i pracowników, aby przerwy w zajęciach i w codziennych obowiązkach zawodowych spędzali właśnie tu w ogrodzie.
Zalecenia Komisji Europejskiej dla nowego etapu programu Erasmus na lata 2021–2027 mają uczynić program bardziej ekologicznym. Czynimy to przez digitalizację procesu obsługi programu i zachęcanie beneficjentów Erasmusa do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu w celu zmniejszenia śladu węglowego. Agencje Narodowe w całej Europie wspierają projekty promujące ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.