Podstrona: Finał Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Finał Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

2022-06-23 , red.  Janusz Pusz
Uczestnicy wydarzenia wraz z organizatorami i przedstawicielami władz Wydziału Chemicznego,

Organizatorem XIII już edycji zmagań konkursowych był Wydział Chemiczny. Ogólnopolski Podkarpacki Konkurs Chemiczny ma na celu propagowanie i rozwijanie zainteresowania chemią wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poszukiwanie utalentowanej młodzieży oraz porównanie poziomu opanowania wiedzy chemicznej uczestników.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli rektor Politechniki Rzeszowskiej, marszałek województwa podkarpackiego, prezydent Rzeszowa oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Sponsorami tej edycji byli Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej i firma SIC-Specjalistyczna Chemia Przemysłowa z Rzeszowa.

Przebieg wydarzenia

W pierwszym etapie konkursu udział wzięło 277 uczniów z 40 szkół z województw: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i podkarpackiego. W tym roku najliczniejsze reprezentacje miały: I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica z Lublina (48 zawodników) i Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Stalowej Woli (16 zawodników). Zawody I etapu odbyły się w szkołach, a kolejne etapy konkursu przeprowadzono na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

Podsumowanie XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza odbyło się w Klubie Pracownika Politechniki Rzeszowskiej. W spotkaniu udział wzięli: zastępca prezydenta Rzeszowa Dariusz Urbanik, dyrektor Wydziału Rozwoju i Wsparcia Edukacji Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Alicja Bialic, prodziekan ds. kształcenia dr inż. Joanna Wojturska, prodziekan ds. współpracy z otoczeniem dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka, prodziekana ds. rozwoju dr hab. inż. Łukasz Byczyński, prof. PRz, zastępca przewodniczącego Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego Dymitr Malec, a także uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele dyrekcji szkół i członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu Chemicznego wraz z przewodniczącym Zespołu Merytorycznego Konkursu prof. dr. hab. inż. Janem Kalembkiewiczem.

Zwycięzcy

Tegorocznym zwycięzcą konkursu został Miłosz Jachyra, uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale (opiekun mgr inż. Danuta Nowak). Nagrodę zespołową zdobyło I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Gratulujmy zawodnikom, nauczycielom i dyrekcjom szkół osiągniętych wyników, życząc dalszych sukcesów. Dziękujemy wszystkim za życzliwe słowa wypowiedziane podczas sobotniego spotkania, a patronom i sponsorom Podkarpackiego Konkursu Chemicznego za pomoc i wsparcie naszych działań.