Podstrona: Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała z PKO BP / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała z PKO BP

2018-01-09
Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała z PKO BP

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę o współpracy z PKO Bankiem Polskim. Jest ona konsekwencją bardzo wysokiej oceny absolwentów Politechniki, którzy pracują w banku.

Umowa o współpracy została podpisana przez prof. Mariusza Oleksego, prorektora Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką i Andrzeja Leszczyńskiego, dyrektora Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO BP.

- Dzięki współpracy z PKO BP absolwenci Politechniki Rzeszowskiej mają możliwość znalezienia pracy w dużej instytucji finansowej. Pracują jako administratorzy systemów IT, gwarantując ciągłość pracy banku oraz niezakłócony dostęp do usług oferowanych przez PKO BP – przyznaje prof. Mariusz Oleksy, prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką.

Przedstawiciele banku tłumaczą, że dla ich firmy współpraca z Politechniką Rzeszowską ma kluczowe znaczenie w zakresie specjalistów z branży IT, którzy stanowią trzon administratorów systemów informatycznych. W PKO BP bardzo wysoko ocenia się poziom wykształcenia absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, którzy są zatrudnieni w Pionie Eksploatacji i Infrastruktury.

- Aż 9 osób, które studiowało na Politechnice pracuje w PKO Banku Polskim z systemami MainFrame i systemami macierzy dyskowych. Administrowane przez nich platformy są wykorzystywane przez centralny system bankowy obsługujący 9 milinów klientów i ponad 20 proc. transakcji finansowych w Polsce. Szczególnie ważna jest ich umiejętność obsługi systemów IBM MainFrame, co wyróżnia absolwentów Politechniki Rzeszowskiej spośród innych uczelni – mówi Andrzej Leszczyński, dyrektor Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO BP.

Efektem podpisanej umowy będzie prowadzenie badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych, organizowanie praktyk i staży studenckich, wspólne organizowanie szkoleń, seminariów i warsztatów poświęconych tematyce powiązanej z sektorem finansowym. Umowa obejmuje też organizację i wspólne prowadzenie analiz teoretycznych i badań eksperymentalnych, współdziałanie we wzajemnym promowaniu przedsięwzięć i efektów prac w krajowych i zagranicznych środowiskach przemysłowych i naukowo-badawczych.

PKO Bank Polski od wielu lat współpracuje z największymi ośrodkami akademickimi m.in. SGH, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Wrocławską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – bankowi eksperci prowadzą na tych uczelniach wykłady i warsztaty tematyczne. Bank realizuje wspólne przedsięwzięcia z Biurami Karier oraz Centrami Współpracy z Biznesem. Uczestniczy też w targach pracy w wielu ośrodkach akademickich (w tym organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską), eventach dedykowanych profesjonalistom (Hackathony Warszawa i Kraków, Hekayeah Kraków). Bank organizuje również praktyki i staże w całej Polsce. Szeroka oferta oraz duża skala działania PKO BP umożliwiają uczniom, studentom i absolwentom sprawdzenie się w wielu interdyscyplinarnych zespołach projektowych oraz udział w interesujących przedsięwzięciach. Mogą oni uczestniczyć w projektach strategicznych, pracować na dużych zbiorach danych (np. projekt Akademia Analityka Danych), poznawać tajniki cyberbezpieczeństwa. Najlepsi otrzymują propozycję budowania swojej kariery zawodowej w strukturach PKO Banku Polskiego.