Podstrona: Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała ze Stalą Rzeszów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała ze Stalą Rzeszów

2018-07-12
kategoria: Nauka, Wydarzenia, Sport
Politechnika Rzeszowska będzie współpracowała ze Stalą Rzeszów

Politechnika Rzeszowska będzie współpracować z klubem Stal Rzeszów S.A. Umowę w tej sprawie podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Rafał Kalisz, prezes zarządu Stal Rzeszów S.A.

Współpraca między uczelnią a klubem Stal Rzeszów S.A. realizowana będzie poprzez wspólne inicjatywy w zakresie kształcenia, stwarzanie warunków do rozwijania indywidualnych zainteresowań i podnoszenia kwalifikacji sportowych. Umowa wiąże się również z realizacją przedsięwzięć mających na celu zapewnienie optymalnych warunków rozwoju kultury fizycznej oraz wspólne organizowanie i realizację imprez sportowych i rekreacyjnych.

Rafał Kalisz, prezes Stali Rzeszów zapowiada, że współpraca z Politechniką Rzeszowską będzie miała kilka wymiarów. Zawodnicy klubu będą mogli studiować na uczelni, np. w ramach indywidualnego toku studiów. Współpraca będzie też dotyczyła laboratorium badawczego, dzięki któremu już trenujące w klubie dzieci, będą mogły być ocenione pod kątem prawidłowego sportowego rozwoju.

- Chcemy współpracować przy zakupie sprzętu do badań, zostaną powołane zespoły fizjoterapeutów, specjalistów od motoryki, naukowców, którzy połączą wyniki sportowe z nauką, podejmując wspólne działaniatłumaczy prezes Kalisz.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej mówi, że Stal Rzeszów ma duże doświadczenie w profesjonalnym sporcie, a dynamika zmian w tej dziedzinie jest ogromna. Dlatego Politechnika Rzeszowska chce współpracować z klubem, m.in. w sprawach związanych z wyposażeniem nowych obiektów sportowych w nowe technologie i sprzęt.

Dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej dodaje, że umowa ze Stalą Rzeszów to kolejny element realizacji strategii rozwoju sportu na Politechnice Rzeszowskiej. – Pierwszym krokiem było przekształcenie Studium Wychowania Fizycznego w Centrum Fizjoterapii i Sportu. Czekamy na decyzję ministra w sprawie uruchomienia kierunku sport na Wydziale Zarządzania we współpracy z Centrum. Przymierzamy się też do uruchomienia inżynierii sportu – typowego obszaru dla Politechnikizapowiada prorektor Masłowski.

Dr Adrianna Gardzińska, zastępca dyrektora Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej mówi, że Centrum dysponuje sprzętem fizjoterapeutycznym, z którego będą mogli korzystać sportowcy Stali. Pracownicy CFiS są w dużej mierze nastawieni na pracę z młodymi sportowcami, tak żeby zapewnić im jak najlepszy rozwój i nie dopuszczać do kontuzji. W planach są także inne projekty, które mogą być stopniowo realizowane.