Podstrona: Stypendia marszałka dla studentów / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Stypendia marszałka dla studentów

2023-01-04 , red.  Anna Worosz
Stypendia marszałka dla studentów

Już po raz dziewiąty marszałek województwa podkarpackiego przyznał stypendia dla studentów pierwszego roku. Łącznie stypendystami zostało 100 studentów, a najliczniejsze grono stanowiło 57 studentów Politechniki Rzeszowskiej. Wysokość stypendium wypłacanego jednorazowo w roku akademickim 2022/2023 wynosi 3 000 zł brutto.

Gala wręczenia

Stypendia wręczyli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz oraz radny województwa Krzysztof Feret. „Jestem z Państwa dumny i cieszę się, że Podkarpacie może się poszczycić tak wieloma utalentowanymi i pracowitymi młodymi ludźmi. Powodem do radości jest dla mnie także to, że nasz region jako miejsce do studiowania wybierają młodzi mieszkańcy innych regionów Polski. Staramy się jako samorząd województwa stwarzać warunki, aby chcieli tu pozostać lub do nas przyjechać, aby rozwijając się rozwijali także nasz region” – mówił marszałek W. Ortyl. „Nasz region i gospodarka koncentrują się wokół naszych regionalnych specjalizacji, wśród których są lotnictwo i kosmonautyka, informacja i telekomunikacja czy jakość życia. Kierunki, które Państwo wybrali do studiowania, świetnie wpisują się w potrzeby regionu i szanse rozwojowe Podkarpacia. Ułatwiając Państwu studiowanie inwestujemy i w Was i w region jednocześnie” – dodał marszałek, gratulując uhonorowanym.

Stypendyści

W grupie stypendystów znalazło się 57 studentów Politechniki Rzeszowskiej z: Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury kierunków budownictwo, geodezja i planowanie przestrzenne, transport, Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa kierunków lotnictwo i kosmonautyka, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydziału Chemicznego kierunków biotechnologia, inżynieria farmaceutyczna, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki kierunków automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, informatyka, Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej kierunków inżynieria i analiza danych, matematyka, Wydziału Zarządzania kierunku finanse i rachunkowość.

O programie

Program „Stypendiów marszałka województwa podkarpackiego” realizowany jest od roku akademickiego 2014/2015. Jego zadaniem jest wspieranie najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy podejmą naukę w jednej z podkarpackich uczelni. To jedno z wielu działań podejmowanych przez samorząd województwa, aby wspierać młodych zdolnych. Na wsparcie stypendialne województwo podkarpackie łącznie przeznacza ok. 6,7 mln złotych rocznie.

Stypendia są przyznawane studentom pierwszego roku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych podejmującym studia po raz pierwszy na studiach pierwszego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich. Warunkiem otrzymania stypendium jest uzyskanie wyniku na poziomie co najmniej 75%, z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka lub matematyka.