Podstrona: [VIDEO] Nasze Akademickie Radio Centrum / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[VIDEO] Nasze Akademickie Radio Centrum

2017-07-25 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Kultura
[VIDEO] Nasze Akademickie Radio Centrum

Początki działalności rozgłośni akademickiej sięgają 1970 r., kiedy to z połączenia radiowęzłów domów studenckich powstało centrum radiowe – Studenckie Radio Rzeszów Centrum. Program radiowy był przesyłany drogą kablową do blisko 2 tysięcy odbiorców.

W 1994 r. Politechnika Rzeszowska otrzymała koncesję na rozpowszechnianie programu radiowego w paśmie UKF, a pod koniec tego roku zmianie uległa nazwa i koncepcja programowa radia, które jako Akademickie Radio Centrum (ARC) stało się pierwszą lokalną stacją komercyjną w Rzeszowie.

W 2004 r. powstała grupa multimedialna Polskie Rozgłośnie Akademickie (Rzeszów, Lublin, Warszawa, Poznań, Wrocław, Zielona Góra, Olsztyn, Łódź, Białystok). Dzięki temu najlepsze materiały dziennikarskie mają szansę dotrzeć do 6 200 000 słuchaczy (ponad 1 100 000 studentów). W październiku 2004 r. do ARC została włączona Akademicka Telewizja Centrum.

W marcu 2010 r. ARC zostało przyjęte do Pakietu Niezależnych – porozumienia ponad 50 niezależnych lokalnych stacji radiowych.

Słuchacze ARC oprócz wielu informacji lokalnych otrzymują co godzinę komplet wiadomości z kraju i ze świata. Atutem radia jest bogata oferta programów autorskich (magazynów o tematyce edukacyjnej, kulturalnej, akademickiej, sportowej i muzycznej). ARC prowadzi transmisje z zawodów sportowych, przygotowuje też wiele relacji z imprez plenerowych, klubowych i koncertów. Radio Centrum dociera do blisko 250 tys. słuchaczy (jego zasięg to około 40 km wokół Rzeszowa).

Warto wiedzieć, że można starać się o pracę w ARC. To nie tylko szansa odbycia praktyki dydaktycznej, zawodowej czy stażu, lecz także zdobycia drugiego zawodu i cennego doświadczenia.

Zachęcamy przyszłych i obecnych studentów, pracowników Politechniki Rzeszowskiej, a także mieszkańców Rzeszowa i okolic do polubienia fanpage’a, słuchania Akademickiego Radia Centrum na 89,0 FM oraz online.

Andrzej Blahaczek