Podstrona: Zaproszenie na międzynarodowe zawody robotów XChallenge / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zaproszenie na międzynarodowe zawody robotów XChallenge

2023-10-11 , red.  Damian Gębarowski
Zaproszenie na międzynarodowe zawody robotów XChallenge

Do Rzeszowa powracają największe w Polsce międzynarodowe zawody robotów XChallenge! Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Politechnika Rzeszowska wraz z kołem naukowym Rzeszowska Grupa IT oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki zapraszają na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 13 oraz 14 października 2023 roku w hali widowiskowo-sportowej Podpromie w Rzeszowie.

XChallenge to cztery wydarzenia w jednym! Pierwszego dnia XChallenge odbędą się zawody Task Hunters - skierowane do uczniów szkół średnich z całej Polski. Maksymalnie 10 osobowe zespoły wraz z opiekunami startują w walce o podium na miano najlepszych robotyków! Na specjalnie przygotowanej arenie zawodnicy muszą wykonać szereg zadań zdalnie sterując swój opracowany przed zawodami pojazd. W Task Hunters roboty o wymiarach 50 x 50 x 100 cm muszą zdobyć jak najwięcej punktów aby walczyć o najwyższe miejsca. Jednak to nie tylko jazda po arenie. Task Hunters wymaga dobrze opracowanej strategii działania, wyboru zadań oraz współpracy zespołu. Na uczestników czekają także prezentacje swoich projektów przed Jury, którzy ocenią konstrukcje, przygotowanie do zawodów, umiejętności prezentacji uczestników oraz zarządzania zespołem. Umiejętności miękkie są tu niezwykle ważne.

II dzień wydarzenia (sobota, 14 października) to dwa duże wydarzenia w kategorii otwartej - zawody Smash Bots i ROBO~motion. Kategoria otwarta oznacza, że każdy, niezależnie od wieku może startować w tych zawodach. Smash Botsy to jedyne takie wydarzenie w Polsce – masywne roboty o wymiarach 40 x 40 x 100 cm oraz wadze do 25 kg walczą ze sobą na specjalnie zaprojektowanej arenie mogącej wytrzymać każde uderzenie. Zdalnie sterowane roboty wyposażone w niezwykłe uzbrojenie toczą pojedynki podczas 3 minutowej rundy 1:1. W tym roku dodajemy specjalne przeszkadzajki, które mogą znacznie wpłynąć na przebieg walki. Piły, ostrza, młoty - to jedne z elementów, które na pewno spotkacie w konstrukcjach naszych zawodników. Tegoroczną nowością jest konkurencja Smash Bots Mini dla uczestników szukających mniejszych wrażeń. Roboty mogą ważyć maksymalnie 454g.

Znane od dawna, przez wiele lat uważane za najlepsze zawody robotów mobilnych w Polsce - ROBO~motion, to 15 konkurencji podzielonych na 6 kategorii, podczas których uczestnicy prezentują swoje niezwykłe umiejętności z zakresu elektroniki i programowania poprzez własne autonomiczne roboty mobilne gotowe sprostać ogromnym wyzwaniom. ROBO~motion nie są zawodami prostymi. Tutaj umiejętności są niezwykle ważne. Przygotowane przez organizatorów tory są wyjątkowo wymagające, szczególnie opracowane przez nich trasy do line followerów. Największym, niezdobytym do tej pory złotym gralem ROBO~motion pozostaje wciąż konkurencja Line Follower Turbo Enhanced. Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku zawodnikom uda się przejechać niezmienioną trasę i zdobyć specjalne trofeum. Poza kategorią Line Follower dostępne są w tym roku takie kategorie jak Sumo, LEGO Tug of War, Cebula House czy Freestyle.

II edycja XChallenge to 4 filary mocnych wrażeń: 3 zawody oraz tegoroczna nowość: festiwal nowych technologii. Masa symulatorów w tym dedykowana strefa VR, symulatory szybowców oraz lotów kosmicznych. Na miejscu czekać będzie także specjalny symulator F35! To jednak nie wszystko. W ramach XChallenge odbędą się mini zawody w dość specjalną grę. Jeśli kiedyś graliście w gry w których na zamkniętym boisku graliście w piłkę nożną to na XChallenge znajdziecie coś równie emocjującego.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych - zarówno zawodników, jak i oglądających. Zawody będą dostępne zarówno offline jak i online na Facebooku i Youtubie. Na zawodników czekają jak zawsze nagrody pieniężne. W tym roku w puli przewidziano prawie 30 000 złotych!

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza wraz z kołem naukowym Rzeszowska Grupa IT, RoboLAB Local Stem Incubator oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki. Zawody jako Partnerzy Główni wspierają The Protocol IT, Pratt & Whitney oraz Rzeszów - Stolica Innowacji. Partnerami diamentowymi są Alcatel-Lucent Enterprise oraz Kronospan, Partnerami złotymi są hobbistycznie.pl, infoSoftware, MTU Aero Engines Polska, Perfect Solution oraz TME.eu, Partnerami Srebrnymi są Beckhoff, Elektro-Lift, ENF i Sędziszów Małopolski zaś Partnerami Brązowymi są Oprogramowanie Naukowo-Techniczne, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Zespół Szkół Technicznych.

Wydarzenie objął Patronatem Minister Rozwoju i Technologii, Minister Edukacji i Nauki, Podkarpacka Kurator Oświaty, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia oraz na wydarzeniu na Facebooku.